לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
דירות להשכרה כתוב לנו משכנתא פורום מדור משפטי הובלות הטבות והנחות עמוד הבית
מתוך המדריך המלא לרכישת
דירה, בית ומגרש בישראל
לרכוש דירה בלי להיפגע

קניית דירה להשקעה: המוקשים והשאלות

מיסוי השכרת דירה בישראל

באופן עקרוני, יש לחלק רכישת דירה להשקעה לשניים. ישנו האפיק של השכרת דירה בישראל, אשר באופן מעשי, עד תקרה מסויימת (בידקו בזמן הקנייה, נכון לתחילת 2015, התקרה עומדת על 3,900 שקלים), פטור ממס ויש את כל היתר. במאמר זה נעסוק בדירות להשקעה בישראל בלבד
החלטת הממשלה להעניק פטור ממס רק לדירות ששכר הדירה עבורן מגיע לתקרה, פוגעת כמובן בכדאיות של אחזקת דירות עם דמי שכירות גבוהים יותר. אם כי חשוב לזכור שמדובר בסך הכל במס של 10%
אבל, גם מעבר לשיקולי המס, יש עוד כמה דברים שחשוב לבחון לפני שמחליטים לרכוש דירה להשקעה.

מתי כדאי לרכוש דירות להשקעה

חשבו תשואה במחשבון

ככלל, בימי הגאות של ענף הנדל'ן, באמצע שנות ה- 90', נרכשו מדי שנה אלפי דירות כהשקעה. דירה נתפסה כהשקעה בטוחה: הכנסה יציבה, תשואה טובה וגם אפשרות למימוש קל. אבל, המיתון שינה את התמונה וכיום מדובר בשוק שכמעט ונעלם, ומונשם כיום בעיקר על ידי משקיעים יהודים מחו'ל, שרכשו כבר כמה אלפי דירות מאז תחילת השנה.

לרכישת דירה להשקעה יש מספר יתרונות. ראשית, כאמור, ברוב המקרים מדובר באפיק השקעה פטור ממס - למעשה כמעט היחיד כיום. בנוסף, למי שאין נכסים, הרבית הנמוכה על משכנתאות - נמוכה משמעותית מכל הלוואה אחרת בשוק, מאפשרת גיוס זול יותר של הון, מאשר להשקעות אחרות.
וישנה כמובן התחושה שמדובר בהשקעה סולידית. קירות ובלוקים נראים מוחשיים יותר מאשר נייר ערך למשל.
ואם אתם נחושים לבצע השקעה כזו, כיום זוהי דוקא תקוופה טובה, כאשר מחירי הדירות עניין נמוכים וגם שער הדולר וריבית המשכנתאות רחוקים מימי השיא. בנוסף, מומלץ לשקול את האפשרויות השונות לרכישת ביטוח דירה, כאשר כמשקיעים הכיסוי המרכזי שיעניין אתכם להבטחת ההשקעה הוא כיסוי המכונה "ביטוח מבנה" ומתייחס לפיצוי במקרה של נזקים למבנה.

החסרונות של רכישת דירה להשקעה

אבל, לפני שאתם רצים לאתר הבנייה הקרוב כדי להשקיע, כדאי שתקראו גם את השורות הבאות, שיצננו את התלהבותכם
ראשית, בניגוד לדימוי, לא מדובר בהשקעה סולידית, בודאי לא כמו תוכנית חסכון בבנק, שלא מצריכה מכם דבר מעבר להשקעה הראשונית. להבדיל מתוכנית החסכון, נכס, דירה או אחר, הוא חסכון פעיל המצריך אותכם לעבוד. לחפש שוכרים, לחתום על חוזים, להתמודד לעתים עם פיגורים בתשלומים וכו'.
בנוסף, התשואה אינה מובטחת לעתים אתם נדרשים להתמודד עם נזקים בדירה. למשל, התפוצצות בצנרת, בלאי של ארונות, סדקים במרצפות ועוד. במקרים אחרים תגלו שהדירה עומדת ריקה מספר שבועות ואז כל תחשיב התשואה משתבש..
ועוד לא דיברנו על מצב השוק. דמי השכירות שאתם מקבלים היום, לא מובטחים בעוד שנתיים. גם מחיר הדירה הוא נעלם, והרי התשואה מורכבת גם מהעלייה בשווי הנכס לאורך התקופה
כל מה שנאמר כאן לא הופך את רכישת הדירה להשקעה רעה בהכרח. כמו בכל שוק - למשל המניות, אין דין דירה אחת כדין דירה אחרת. לעתים יש מציאות וגם השוק יכול לעבור לגיאות. אבל, חשוב להיכנס לעיסקה בעיניים פקוחות תוך בחינת כל השיקולים.
למדריך לרכישת דירה

משפרים דיור? כנסו גם למדריך למוכרי דירה
חוששים לקבל דירה מנוזלת? כנסו למדריך לבדק בית
בקרת מבנים וליקויי בנייה:
חובה עם קבלת הדירה
לרכוש דירה או לשכור
המשכנתה
לעבור או לשפץ
המחיר האמיתי של הדירה
קבוצת רכישה
דרכים להוזלת מחיר הדירה
דברים שחשוב לדעת על המתווך
אמת בפרסום
לרכוש או לבנות לבד
דירה חדשה או יד שנייה
דירה בקומה גבוהה או נמוכה
קבלת דירה ללא ליקויים
גודל הדירה - מה מתאים לכם
מס רכישה - דרכים להקטנתו
יתרונות או מפגעים
במרכז או בפריפריה
דירה כהשקעה
למי מודיעים על הכתובת החדשה
בדיקות לדירות חדשות (ממומן)
בדיקות ליד שנייה (ממומן)
מחשבון משכנתא
ביטוח דירה
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!
הכל על ביטוח משכנתא
מה חשוב לבדוק וגם - קבלו הצעה מיוחדת!
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |