לפרטים ולרכישת המדריך חזרה לעמוד הבית
דירות להשכרה שיפוצים קבוצות רכישה הובלות מדור משפטי המדריך מחשבון משכנתא עמוד הבית

ביטוח משכנתא: ביטוח דירה, ביטוח מבנה, ביטוח חיים למשכנתא ומה שביניהם

ביטוח משכנתא - כינוי עממי לביטוח הנכס (ביטוח מבנה) ולביטוח חיים - הם חובה על כל נוטל משכנתא, בשל דרישה של הבנק, לצורך ביטוח ההלוואה. אבל, חשוב להבין כי אותם ביטוחים, אינם רעיון כל כך גרוע. ביטוח הרכוש והבטחת כיסוי ההלוואה במקרה של אסון או אובדן כושר, בעזרת ביטוח חיים למשכנתא, נועדו לשמור עלינו. ללא ביטוח משכנתא, במקרה של אובדן יכולת החזר, עלול להביא לאיבוד הדירה לטובת הבנק.

בעבר, ביטוח משכנתא היה מוצר שנרכש כמעט אוטומטית על ידי מרבית הלווים בבנק, בדיוק שכיום רבים קושרים אוטומטית קניית ביטוח נסיעות לרכישת החבילה אצל סוכן הנסיעות. לרוב, הקנייה נעשתה אצל פקיד הבנק שמכר את המשכנתא ומכיוון שיחסית לעלות ההלוואה, נראה כי ביטוח משכנתא הוא כסף קטן, הלקוחות שכבר נשאו ונתנו על הוזלת המשכנתא, לקחו את הצעת ביטוח הנכס שהוצעה להם ככתבה וכלשונה.

כמובן שהבנקים ניצלו זאת וגזרו רווחים של עשרות אלפי שקלים - לאורך חיי המשכנתא - בזכות תעריפי ביטוח משכנתא מופרזים. כיום, חלק גדול מנוטלי המשכנתאות כבר הפנימו כי ביטוח דירה לרוב זול הרבה יותר אצל חברות הביטוח ולכן רצוי להפריד את הביטוח מהמשכנתא עצמה. אם אתם לא בטוחים מה נכון עבורכם, הנה כמה דברים שחשוב לדעת על ביטוח דירה, רגע לפני שאתם רוכשים את הפוליסה.

ראשית, אם אתם רוכשים דירה בעזרת סיוע של הבנק, תהיו חייבים לרכוש ביטוח משכנתא.

אבל גם אם אתם רוכשים את הדירה מכספכם בלבד – אולי עם קצת עזרה מההורים, ואפילו אם אתם כבר בעלי בית גאים, כדאי שתשקלו את נושא הביטוח.

שכן, עבור רובינו, הדירה היא הרכוש היקר ביותר ולכן אם אנחנו מקפידים לבטח את המכונית באלפי שקלים לשנה, על פי אותו הגיון, כדאי להשקיע גם בבית. ישנם מספר ביטוחים הקשורים לבית ואת חלקם כדאי לשקול בחיוב אפילו עם הבית כבר שלנו, ללא כל חוב לבנק.

לפני שרוכשים ביטוח דירה

 • ביטוח הבית מורכב משני סעיפים עיקריים: ביטוח מבנה (ביטוח הדירה), ביטוח תכולה.
 • ביטוח משכנתא: נוטלי משכנתא חייבים בשני סוגי ביטוח - ביטוח מבנה, ביטוח חיים משכנתא.
 • השוואת הצעות ביטוח משכנתא כמו בכל רכישה גדולה, חיוני לבצע "שופינג" - כלומר לקבל מספר הצעות ולא לרוץ היישר לזרועות פוליסת ביטוח דירה ראשונה שמוצעת לכם. הדרך הנוחה ביותר כיום להתחיל את התהליך היא להרשם באינטרנט לשירותים המציעים לכם השוואת הצעות. לדוגמא כנסו לכאן כדי להגיע לשירות המומלץ והותיק של אתר בנק רייט.
 • חשוב שתדעו שהביטוחים נועדו קודם כל לכסות את הבנק שהלווה לכם כסף ורק אחר כך אתכם. לכן, חשוב לבדוק את הפוליסה היטב – האם ביטוח מבנה וביטוח תכולה הכלולים בפוליסה יפצו גם אתכם במקרה של נזק גדול למבנה, או שכל הסכום ילך לבנק ואתם תישארו אומנם ללא משכנתא, אך גם ללא נכס, או נכס הדורש השקעה עצומה.
 • במקרה של אסון – כאשר חלילה אחד מנוטלי המשכנתא נפטר, ביטוח חיים למשכנתא יכסה את יתרת המשכנתא.
 • חשוב מאוד לעשות בדיקה לפני שחותמים על הביטוח.
 • אין חובה לבצע ביטוח משכנתא בבנק למשכנתאות ולמעשה, ברוב המקרים תצליחו למצוא ביטוח זול יותר במקום אחר.
 • מכיוון שביטוח משכנתא על שני סעיפיו - ביטוח מבנה וביטוח חיים, הוא ביטוח לטווח ארוך, כאורך חייה של המשכנתא, חשוב להבין שגם אם תצליחו להוריד סכום קטן יחסית - של עשרות שקלים לחודש, מדובר באלפי שקלים רבים לאורך התקופה. לכן, חשוב לערוך שופינג ובדיקות בין חברות הביטוח המתמחות בביטוח משכנתא, עד לקבלת ההצעה המשתלמת ביותר.
 • האותיות הקטנות של ביטוח משכנתא: ההשוואה בין הפוליסות לא יכולה להיות רק דרך התעריף. חשוב לבדוק סעיפים חשובים: האם יש לכם ביטוח מבנה המזכה אתכם בפיצוי גם במקרה של נזילה חיצונית? מה גובה ההשתתפות העצמית בביטוח דירה שהוצע לכם וכו'
 • ביטוח רעידות אדמה: לא כל ביטוח מבנה כולל הגנה מפני רעידות אדמה. מצד שני, תעריפי ביטוח רעידות האדמה עלו בשנים האחרונות, ולא צריך לרוץ ולשלם אלפי שקלים לפני בדיקה מקיפה
 • התאמה למצב הדירה: רכשתם דירה ישנה – כדאי להשקיע בביטוח מבנה, שכן בשל הבלאי יש סיכוי גבוה יחסית לדליפות, שברים וכו'. יש לכם רכוש, או שהשקעתם הון בשיפוץ, מוצע לחסוך בביטוח דירה. מצד שני, אם במסגרת השיפוץ אתם מחליפים את הצנרת באופן מלא, אולי לא חייבים להשקיע בתשלום נוסף לביטוח האינסטלציה.

ביטוח ישיר, סוכן ביטוח או ביטוח משכנתא של הבנק

בנקים למשכנתאות נהנים מנתח גדול של ביטוחי משכנתאות - לרוב באמצעות חברות וסוכנויות ביטוח הקשורות לבנק. בשנים האחרונות יותר ויותר נוטלי משכנתא מבינים כי פניה לחברות ביטוח ישיר, כמו 9 מיליון, AIG או ביטוח ישיר, ולחלופין, ביטוח משכנתא דרך סוכן ביטוח, מוזיל את המשכנתא באופן משמעותי.

בבנקים למשכנתאות הבינו כי חלקים הולכים וגדלים יותר של הציבור נחשפים לחברות ביטוח ישיר או חברות ביטוח מסורתיות ויודעים שאין חובה לבצע את ביטוח הנכס בבנק ולכן, תגלו כי כיום תעריף ביטוח משכנתא בבנק זול יותר מבעבר, אם כי עדיין חובה לבצע לפחות שופינג בין מספר חברות ביטוח כדי לקבל את הצעת הביטוח הטובה ביותר - והכוונה אינה תמיד להצעה הזולה ביותר, שכן חשוב לבדוק לא רק את המחיר, אלה מה כוללת חבילת ביטוח חיים למשכנתא המוצעת לכם.

 
משכנתא - הכל על ההלוואה הגדולה של חייכם
ביטוח נסיעות

מכרז ריביות משכנתא

מכרז משכנתא חדשה או מיחזור בסיוע יועץ מקצועי

מחשבון משכנתא

המדריך לקניית הדירה

מדריך שיפוצים

חוזה שכירות דירה
ריבית משכנתא ומחיר הדירה
כונס נכסים
מחפשים מציאות באמריקה
מעבר דירה
דירה לדוגמא - התרשמות נכונה
התרשמות נכונה מדירה ריקה
מתמודדים עם קריסת הקבלן
אורזים נכון
עיצות חשובות למשקיע המתחיל
צמוד קרקע: מדירת גן ועד קיבוץ
איך לקנות בשוק הנוכחי
נלחמים בהפקעת המגרש
כשדלת הממ"ד בולטת
חלוקת דירות
בני כמה הרוכשים?
מטרד ושמו בית ספר
ביטוח משכנתא
המחירים בצפון - אחרי המלחמה
עיצות משפטיות לפני החתימה
פנג שוואי בחדר השינה
הצבעים על פי הפנג שוואי
עוד מידע חשוב על משכנתאות
ריבית המשכנתא - מוכרת למס
האנרגיות שמסביב לבית
רוח ומים בבית
איך אוכלים את הסנדוויץ'?
הישראלים לא עוזבים את העיר
מיחזור משכנתא
על מה להתעקש לפני המשכנתה
ריצוף מחדש או הדבקה
המפרט: לדעת לפני החתימה
הבלוק מול הגבס
קרמיקה, פרקט או "המדה"
סוס טרויאני בחצר האחורית
כמה עולה דירת 3 חדרים?
האם הגיע הזמן לרכוש דירה?
תמ"א 38

הובלות

העלות של משכנתא ארוכה
הלוואות זולות בחסות המשכנתא
כמה חסך לנו ביטול מס הבולים
עליית מחירים ב- 2007
סרגל כלים לרוכש דירה
המדריך למכירת הדירה
מדריך בקרת מבנים
אודות & תודות | כתוב לנו | פרסם באתר | הרשמה למבצעים | לקניית המדריך לרכישת דירה |